Balaton nabízí spoustu nevšedních míst. Jaká si vybrat?

Většina Čechů míří na dovolenou do Chorvatska nebo do jiné přímořské země. Nezapomínáme ale ani na maďarské Blatenské jezero. Balaton, jehož severovýchodní pobřeží se nachází jen asi 100 kilometrů od Budapeště, zůstává oblíbeným rekreačním střediskem. Jediným pohledem na mapu ale zjistíte, že kolem dokola tvoří břeh větší i menší vesničky. Pojďme se tedy podívat, kam má cenu jet.
plachetnice a surfaři

Na sever!
Nejdříve se podíváme na některé zajímavé vesnice a městečka, která leží na severním pobřeží Balatonu. Zde můžete často spatřit mnohé vinice, dále na sever už se pak krajina vlní, aby se proměnila v národní park Balaton-felvidéki a později i v pohoří Bakony.
Hlavní město Balatonu patří sečtělým
První zastávkou, pokud pojedeme od západu, je okresní město Keszthely označováno také jako „hlavní město Balatonu“, protože tady najdete jednu z největších koncentrací turistů na celém pobřeží. Většinu návštěvníků potkáte na pěší zóně nebo na jedné ze dvou pláží, ze kterých vidíte na všechny strany. Po léčebné koupeli či masáži můžete zajít do zámečku Festetics, kde se ve více než stech místnostech dochovala jediná soukromá aristokratická knihovna v Maďarsku.
Místo, odkud se dostanete kamkoliv
Asi 38 kilometrů dále na východpo pobřeží nalezneme městečko Révfülöp. Rév znamená v maďarštině trajekt, takže je celkem jasné, že toto město se stalo především významným bodem pro lodní dopravu. Protože je Balaton meziRevfülopema Balatonboglárem, o kterém se dočtete níže,nejužší, každoročně v Révfülöpu startuje plavecký závod. Mimo to zde najdete také jednu z největších železničních stanic v okolí. Kolem celého Balatonu vede železnice, takže s dopravou si nemusíte dělat starosti.
jezero balaton
Opatství posledního císaře
Dále tu máme menší libůstku výběru měst a vesnic severního pobřeží – poloostrov Tihany se stejnojmennou vesnicí. Celý poloostrov je významným historickým centrem, hlavně díky opatství, v jehož zakládací listině jsou první dochovaná maďarská slova. V klášteře také pobýval poslední rakouský císař Karel I. Dnes se zde nachází muzeum historie opatství a Balatonu. Z přístavu se vám naskytne jeden z nejkrásnějších výhledů na Balaton, jelikož ho budete mít celý jako na dlani.
Už balíte?