Bez zábradlí se neobejdeme

Každý, kdo někdy někde kráčel po schodech (a je jedno, zda do schodů nebo z nich), mi jistě potvrdí, že mu přinejmenším do jisté míry přišlo zábradlí, které takové schodiště lemovalo, vhod. A to pochopitelně nemuselo jít o situaci jako z toho známého vtipu, kde lékař zakázal stařence chodit do schodů a tato proto do svého bytu ve vyšším podlaží šplhala právě po zábradlí.

Někdy se takové zábradlí hodí pochopitelně k tomu, aby se o něj člověk opíral, někdy se dá i díky němu jít po schodišti i v naprosté tmě, v níž by jinak bez tohoto mohl hrozit i pád kamsi dolů, nebo toto dává aspoň pocit jistoty, že se nic nestane, kdyby snad náhodou něco…

schodiště hlemýžď

A pokud se bavíme o významu takového zábradlí, nemůžeme pochopitelně nechat stranou ani fakt, že toto může plnit třeba i estetickou funkci.

Zábradlí lidem prostě věrně slouží, ať už si cestou po schodech jeho existenci uvědomujeme více nebo méně. Je tu pro nás, lemuje schodiště a mlčky plní svou úlohu.

A když si pořizujeme zábradlí do interiéru, může být skvělou volbou třeba i kovové zábradlí. To je v případě interiérů, ale vlastně klidně i exteriérů, naprosto tradičním doplňkem, který nemůže chybět. A který může i skvěle vypadat, pokud jde o cosi připomínající vrchol kovářského umění. A to navzdory tomu, že už se u kovových zábradlí v dnešní době vesměs o ruční práci nejedná.

schody se zelení

Ale přesto si takové kovové zábradlí můžeme nechat zhotovit i na zakázku, tak, jak nám to individuálně nejlépe vyhovuje. Stačí mít výkresovou dokumentaci a patřičné množství peněz a můžeme si dopřát zábradlí, jaké nám bude určitě každý závidět. Takové zábradlí nám mohou zhotovit skutečně celé ručně, může jít i o výtvor z polotovarů, to podle zákazníkovy volby.

A ať už si tu někdo nechá zhotovit zábradlí z oceli, mosaze či jiného materiálu, ať už je toto s jakoukoliv povrchovou úpravou nebo v jakémkoliv provedení, lze jím potěšit sebe samotné i zaujmout i ty nejnáročnější návštěvníky.