Jak miminka usínají

· Řvoucí uzlíček
Máte doma miminko, které vám nechce dobře usínat? Propláče spoustu hodin, a je mu jedno, zda je den nebo noc. A vy, abyste ho uklidnili, prochodíte s ním v náruči po obýváku snad několik kilometrů, ale ono ne a ne přestat plakat? A když se mu konečně povede usnout, našlapujete kolem něho po špičkách, abyste ho nevzbudili. Možná vás překvapí, že děláte velkou chybu.

· Chodíme po špičkách
Přinesete si domů maličký roztomilý uzlíček v zavinovačce, kolem kterého se najednou točí celý váš svět. Všichni najednou začnou šeptat, protože mají pocit, že to maličké stvoření je tak moc křehké, takže jeho přítomnost vás nutí ztišit hlas. Tím ale poškozujete nejen sebe, protože jste najednou omezováni, ale i vaše dítě, které vlastně nic takového vůbec nevyžaduje. Naopak, nadměrné ticho je pro malé děti spíše nepříjemné a hluk mu absolutně nevadí.

Střední ucho novorozence je totiž naplněno tekutinou, zvukovody pohlcují zvuky a jsou ucpány voskovitým mazem. Miminko má navíc ještě nevyvinuté ušní bubínky. Tlumivé účinky přetrvávají i několik měsíců po narození, teprve pak se začíná sluch kojenců zlepšovat.

Ze studií vyplývá, že miminka spíše přivítají hluk než absolutní ticho. Jsou totiž zvyklá po devět měsíců, co jsou u maminky v děloze, poslouchat zvuky, které mohou mít sílu zvuku až neuvěřitelných devadesát decibelů. To je hluk, který vydává hlučnější vysavač nebo jedoucí nákladní auto.

· Ohlušující ticho
Pro novorozence je to spíše úlek, když se po narození z děložního světa plného hlasitého syčení najednou ocitne ve světě plného šepotu a ticha, kterým ho rodiče obklopují. Nám dospělým se sice líbí odpočívat v tiché místnosti, ale pro miminka může být ticho přímo ohlušující. Novorozenci trpí smyslovou deprivací, takže by vás nemělo překvapovat, že se můžou rozplakat díky nadměrnému tichu.

· Zkuste metodu Bílý šum
Pokud vám miminko propláče nekonečné hodiny, důvodem může být právě nadměrné ticho. Bílý šum je metoda uspávání miminek pomocí monotónního zvuku, která zaručeně funguje snad na každé dítě. Miminko si zvykne na určitý rituál a vytvoří si tak uspávací reflex.

Touto metodou se řídí již většina maminek, protože snadno vypozorují, že jejich miminko snadněji usne při zapnutém vysavači, fénu, větráku nebo myčce či pračce. Mohou to být jakékoliv monotónní zvuky, spíše hlubší, které výborně uklidňují a zlepšují usínání i kvalitu spánku novorozenců.