Koala není medvěd

Koalové se vyskytují v pobřežních oblastech východní a jižní Austrálie. Řadíme je mezi vačnatce. . Jsou to malá, zavalitá zvířátka. Mají delší uši a končetiny. Jejich hmotnost se pohybuje kolem 12 kg. Při šplhání po stromech jim pomáhají velké drápky.
Mají ostrý pár řezáků, kterými uštipují listy ze stromu.
samice koaly s mládětem
Životní cyklus – samice dosahují dospělosti mezi druhým a třetím rokem života. Samci o něco později, mezi třetím a čtvrtým rokem.
Páření probíhá od prosince do března, kdy je na jižní polokouli léto. Březost trvá 35 dní. Samice má jedno mládě ročně a to po dobu dvanácti let. V roce 1999 se narodila dokonce i dvojčata, což je velmi vzácné. Mládě koaly je holé, slepé, bez uší a měří pouze 2 cm. Po porodu vyšplhá mládě do vaku na matčině břiše, kde se přisaje a po dobu šesti měsíců se živí pouze mateřským mlékem. Mezitím se mu vyvine zrak, uši a naroste srst.

Potrava a chování – koala se živí výhradně listy blahovičníku, které mají nízký obsah proteinů, ale vysoký podíl nestravitelných látek, které obsahují fenolické složky a jsou pro mnoho živočichů jedovaté. Koala má velmi pomalý metabolismus a tráví 16 až 18 hodin denně bez pohnutí. Většinu toho času prospí.

Ochrana koal – na začátku 20. století byli téměř vyhubeni člověkem, který je loví hlavně kvůli kožešinám. Přes milion koalů bylo zastřeleno, zabito či chyceno. I přes sílící tendenci chránit tento druh, chudoba způsobená suchem 1926 – 1928 měla za příčinu smrt dalších 600 000 koalů, kteří byli zabiti v průběhu jedné měsíční doby lovu v srpnu 1927. Tento druh žije na území čtyř australských států, kde je považován za:
– málo dotčený druh
– zranitelný
– vzácný
koala na stromě
Zajímavosti:
– je to ten koala, ne ta koala
– samice má dvě pochvy a dvě dělohy
– samec má rozeklaný penis
– koala má nejmenší mozek mezi vačnatci
– pokud je ve stresu, začne křičet jako malé dítě
– koala není medvěd, ale vačnatec

Posted in: Nezařazené