Máte doma sportovního vězně? Zabavte ho.

V této době, kdy vysoký výskyt viru Covid-19 komplikuje všechno, co se dá, je všechno jako na houpačce. Sokrates by řekl „Scio me nihil scire.“, tedy „Vím, že nic nevím.“. Přesně v této situaci se nacházíme. Nikdo neví nic, všechno se mění ze dne na den, z hodiny na hodinu a z minuty na minutu. Jedna z mála jistot je ta, že veškerá sportoviště jsou veřejnosti nepřístupna. Milovníci fitness nesmí do posilovny, milovníci tenisu nesmí na kurty, fotbalisti nesmí na hřiště, hokejisté na led. Pokud máte doma ortodoxního sportovce tělem i duší, nikoliv „jen“ muže, který si pro své zdraví zajde jednou či dvakrát v týdnu zacvičit, máte situaci o to těžší. Takový člověk, který je na pohybu závislý a nyní musí být nedobrovolně zavřený doma, může být s náladou na bodu mrazu. Co hůř, může svým omezením otrávit i ostatní členy domácnosti a šance na ponorku je tak více než devadesátiprocentní. Jak se s takovou náladou v této době vypořádat? Odpověď vám snad dá tento článek.Nuda může zavinit i špatnou náladu

Fotbalista? Vyžeňte ho běhat do lesa!

Česko je nejen národ hokejistů, ale i fotbalistů. V časech minulých jsme byli dokonce velmi uznávanou fotbalovou zemí, vzpomeneme-li na rok 1972 a úspěch na Mistrovství Evropy. Pokud máte doma nadšence, který je, co se jeho milovaného sportu týče, odkázán na FIFU, archivní snímky na sportovních kanálech či knihy o fotbalových velikánech, můžete mít domovskou situaci těžší. Venku začíná být krásně, normálně by začínaly okresní a krajské soutěže, a takzvaní čutálisté musí zůstat doma a ne na hřišti. Co vláda ale nezakázala, naopak doporučila, je pohyb v lesech a parcích. To je vaše výhra a šance na zlepšení. Prostě vašeho fotbalistu vyžeňte do lesa. Pokud máte ten luxus a máte les či park za domem nebo za městem, nazujte vašemu muži boty, navlečte mu mikinu a může vyběhnout rovnou ze dveří. Pokud ne, vygooglete nejbližší les, naložte ho do auta a vyšlete na cestu. Fotbal je na běhání založený a – co si budeme – fyzická kondice podpořená během se jistojistě vyplatí hned, jakmile se fotbalové soutěže obnoví. Uvidíte, že jen co se vrátí domů, bude mít hlavu čistější, náladu lepší, anebo bude natolik unavený během, že si na špatnou náladu ani nevzpomene.

Fitness maniak? Vytvořte posilovnu doma.

Máte-li doma nadšence do fitness a posilovny, kterou vaše domácnost nedisponuje, může být situace ještě o něco těžší než v případě fotbalu. Fotbalisté nepotřebují ke svému koníčku nic jiného než travnatý obdélník s délkou sta metrů, pomineme-li kopačky, míč a brány. Takzvaný fitnessák či korbič, jak se může milovníkům posilování lidově říkat, je zvyklý na posilovací stroje, běhací pásy, činky a šikmé lavice, případně velké zrcadlo, kde si může svoji vypracovanou postavu vyfotit. I pro tuto skutečnost máme řešení – vytvořte posilovnu doma. Činky lze nahradit např. naplněnými petlahvemi. Pro lehčí verzi vodou, pro těžší verzi něčím těžším. Běhací pás nenahradíte, ale stejně jako fotbalistu můžete vašeho nadšence vyhnat běhat ven, alespoň bude na čerstvém vzduchu. Tzv. kardio můžete nahradit švihadlem. Šikmou lavici pro posilování břišních svalů pravděpodobně nenahradíte, ale všechny cviky se dají „spíchnout“ i bez lavice, stačí pouhá karimatka nebo klidně ručník na podlaze. Všechny cviky můžete spojit v tzv. kruhový trénink, aby bylo posilování ještě účinnější. Jakmile váš muž do cvičí, můžete mu pro lepší pocit připravit proteinový drink, pro jehož přípravu má prášek nepochybně doma.Sportovci jsou nyní limitováni

Tenis, squash, hokej, …?

Pokud máte doma tenistu či pravidelného návštěvníka squashového kurtu, k tomu vlastníte rodinný dům či chalupu nebo zahradu, kde máte volnou zeď bez oken, máte vyhráno. Dejte vašemu muži raketu do ruky, do druhé ruky míček a vyžeňte ho pinkat na zahradu o zeď. Pokud nebydlíte v baráčku, ale v bytě, venkovní pinkání pravděpodobně nezvládnete. V tomto případě se alespoň dobře oblečte, nazujte dobré boty a všichni vyražte na procházku do lesa. Nenahradí to oblíbený sport, ale pročistíte si hlavu, vypadnete ze stereotypu a příjemně se unavíte. Doma si můžete večer pustit za odměnu kvalitní film, otevřít lahev dobrého vína, přikusovat sýr či klobásku a zakončit tak venku strávený den.
Co říct na závěr. Situace není lehká, a to jak pro sportovní nadšence, tak i pro nás ostatní. Nebuďme k sobě lhostejní, pomáhejme si a dodržujme pravidla, ať se co nejdříve může všechno vrátit do režimu před pandemií coronaviru. Až půjdete do přírody, nezapomeňte si vzít roušku. Jakmile přijdete z přírody, umyjte si pečlivě ruce a máte-li ten luxus a vlastníte nějaký dezinfekční přípravek, použijte i ten. Jezte hodně ovoce, zeleniny a luštěnin, ať máte co nejvíce vitamínů, pijte hodně vody, občas si dejte nějakou mňamku, ať je ten život veselejší, a hlavně buďte pozitivní. Přežili jsme už horší věci, než je pandemie. Přežili jsme nacismus, tvrdý socialistický režim, ekonomickou krizi. Věřme, že se tohle zlo přežene rychle a když už si pořádně neužijeme jaro, užijeme si léto. Všechno zlé je pro něco dobré. Možná jsme něco takového potřebovali, abychom zpomalili, byli více s rodinou, našli si čas na dobrou knihu či – v nejhorším případě – pořádný jarní úklid. Ale o tom jindy.