Nelehký boj se švábi v domácnosti – Co opravdu proti nim zabírá?


Snažíte se ze všech sil doma udržovat pořádek a čistotu a najednou jste objevili doma švábi? I to se může stát! Jak se jich účinně zbavit a co funguje?

Nelehký boj se švábi v domácnosti – Co opravdu proti nim zabírá?

Víte, že se traduje, že takový šváb by přežil i výbuch atomové bomby? Ať už to pravdou je nebo není, jisté je, že tento drobný hmyz je opravdu neskutečně odolný a i když by šváb přišel o hlavu, nezemřel by. Chybí jim totiž nervový systém, takže hlavu ani nepotřebuje, jen nakonec vyhladoví. Jenže i to je problém, než šváb vyhladoví, může to trvat i několik dlouhých týdnů, bez vody už vydrží kratší dobu. Všechno tohle poukazuje na jediné, hubení švábů není žádná legrace a bude vás to stát nemalé úsilí. Co na ně zabírá a je možné se před nimi chránit preventivně?

pexels-photo-6482827

Jak je vystopovat?

Švábi jsou malí, mají rádi vlhko a taky teplo a tmu. Ukrývají se obvykle v koupelně či v kuchyni, daří se jim pod kuchyňskými spotřebiči nebo v koupelně pod vanou, dokážou se dobře maskovat, stačí jim málo a úkryt si tak mohou najít v podstatě kdekoliv. Když už si ho najdou a zalíbí se jim u vás, jen tak se nevydají pryč. Naopak, rozmnoží se a začnou si zabírat ještě větší území. Když se například objeví švábi v jednom bytě v panelovém domě, ostatní sousedi si mohou být jistí, že nezvanou návštěvu budou mít co nevidět také. Na přítomnost švábů vás upozorní například trus, zápach nebo kousky svlečené kůže. Narazit můžete i na jejich schránky od vajíček, když se zaposloucháte, je patrné, že uslyšíte tiché cvrkání, no a v neposlední řadě je možné, že večer rozsvítíte a načapáte je přímo při činu.

pexels-photo-7898268

Do dezinsekce se pusťte okamžitě

Jakmile máte jistotu, jednejte. Švábi se živí vlastně úplně vším, i když tak vyklidíte kuchyni a všechny potraviny zabezpečíte, bude to málo. Takový šváb se bude klidně živit i omítkou nebo svým trusem. Likvidace švábů může být dlouhým procesem, existuje řada prostředků, které se dají běžně sehnat, ale bohužel se často stane, že nejrůznější spreje nebo pasti zahubí jen dospělé jedince, je tedy nutné proces dezinsekce opakovat i několikrát. Mnohem jistější je odborný zásah deratizační služby. Pomůže pak také důkladný úklid a vytření podlahy a rohů místností octem.

Sama o sobě čistota vás ale před šváby neochrání. Klidně si je totiž můžete domů nevědomky zavléct zvenčí. Neuškodí, když se budete chránit i preventivně, švábi nesnáší vůni hřebíčku nebo česnek.