Zakládáte zahradu?

Zakládáte zahradu nebo si chcete jen oživit tu stávající. V obou případech se můžeme dostat do situace, kdy na nás padne naprostá beznaděj, a nedokážeme se pohnout z místa. Jestli jste se rozhodli čistě pro zahradu okrasnou a nejste úplně omezeni velikostí, rozhodně byste neměli zapomenout na pár důležitých prvků. Určitě budete chtít na zahradě trávit volný čas. Obzvlášť letní období tuto potřebu ještě umocňuje.

zakulacený most

1. Neměli byste tedy zapomenout na výstavbu letního altánu. Schová vás nejen před deštěm a palčivým sluncem. Zkrátka pro chvíle odpočinku je altán tím pravým řešením. Je jen na vás, zda bude dominantou zahrady nebo ho raději umístíte do klidnějšího zákoutí. Určitě vás potěší pohled z altánu do svěží zeleně, na rozkvetlé záhony nebo jezírko s rybičkami. Vzhled této odpočinkové stavby může mít mnoho různých podob. Od romantického po strohý minimalistický.

2. Zahradu si jen stěží představíme bez lavičky nebo jiného posezení. I stará dřevěná nebo kovová židle nadělá mnoho parády a může se stát zajímavým zahradním doplňkem, zvlášť pokud ji umístíte na nějaké zajímavé místo. Určitě zaujmou lavice z masivního dřeva nebo kamene.
kvetoucí stromy u altánu

3. Drobné dekorace by také neměly chybět. Co třeba pítko pro ptáky? Uděláte pro opeřence dobý skutek a pokud vyberete vzhledově zajímavý kus, stane se pítko příjemným doplňkem. Jako bonus můžete pozorovat ptactvo.

4. Na pergoly zavěste závěsné květináče. Kvetoucí nádoby dokáží prozářit fádní prostory nebo zakrýt ošklivé zdi.

5. Kdo je sportovně založený, potěší ho prvky na cvičení. Trampolína, bazén, vířivka návštěvníky zahrady určitě potěší. Tyto prvky umístěte do takových koutů zahrady, aby nebyly rušivým prvkem a byly skryty před zraky kolemjdoucích.

Konečné uspořádání je, ale jen a jen na vás. Důležité je, abyste se ve své zahradě cítili dobře především vy a vaše rodina.