Co je typické pro kámen porfyr


Hrubozrnná struktura – kámen porfyr stoneexpert.cz je minerál vulkanického původu, při jehož vzniku docházelo k interakci s některými horninami, jako jsou velmi rozšířené křemičité nerosty, např. křemen nebo aluminosilikátový (hlinitokřemičitý) živec. Ty vytvořily uvnitř porfyru unikátní kresbu s hrubými zrny vrostlých krystalů, a podle toho se také porfyr snáze identifikuje. Známe jej v odstínech šedé nebo hnědé, některé jsou více zbarvené do oranžova a do červena. Svým zajímavým vzhledem se porfyr zapsal jako velmi častý stavební prvek v interiérech i ve venkovním prostředí.

kamenný gabion

Univerzalita – s porfyrem můžete vyrukovat kamkoli a nikde vás nezklame. Ať už se rozhodnete pro podlahovou krytinu v interiéru, anebo venku před domem, na zahradě, na terase, u bazénu nebo pod altánem. Můžete s ním počítat i u obkladů krbů, vnitřních stěn, komínů, výklenků, soklů i vnějších obvodových konstrukcí. Porfyr dokáže vzdorovat tlakové síle a povětrnostním vlivům velmi efektivně, takže v něm máte jistotu, že vás nezklame ani za silného deště, krupobití, sněžení, v mrazu nebo v letním žáru.

porfyr na fasádě

Má rovný, ale drsný povrch – drsnější povrch zajišťuje neklouzavost, což může být problematické např. u leštěného mramoru a některých keramických dlaždic. Rovný povrch je zároveň ideální pro dláždění jakéhokoli terénu, kde je pro vás rozhodující perfektní vzhled dokonalé roviny. Neklouzavost je zásadní i pro vydlážděné plochy, na nichž se pohybují dopravní prostředky, např. jízdní kola, motocykly a automobily.

Velmi vysoká tepelná vodivost – neboli nízký tepelný odpor je typická vlastnost pro tento druh kamene. Je proto ideální jako povrchová vrstva podlahového vytápění. Můžete se pak doma procházet naboso i po kamenném povrchu a ten vás bude příjemně zahřívat. Pokud s ním počítáte venku na terase, slunce jej naopak dokáže výrazně rozpálit, takže to pro bosá chodidla nemusí být zrovna příjemné.